Hlavní strana > Regionální webové stránky: Česká republika a Slovensko

Regionální webové stránky: Česká republika a Slovensko


Cestování do Hongkongu

Kdy přicestovat

Hongkong leží v subtropickém pásmu, dá se tedy navštěvovat celý rok. Nejvhodnějšími měsíci jsou ale listopad a prosinec či březen a duben, kdy je teplota příjemná a prší zřídka. V lednu a únoru bývá chladněji, teploty mohou klesat až k 10 °C. Od května nastává horké a vlhké počasí s teplotami přesahujícími 30 °C trvající přibližně do poloviny září.

Jak přicestovat

Z Prahy do Hongkongu nelétá zatím přímá linka, o jejím zavedení se ale uvažuje. Letenky můžete najít například na vyhledávači www.letuska.cz nebo www.orbix.cz. Průměrná cena zpáteční letenky včetně všech letištních poplatků se pohybuje přibližně mezi 16–20 tisíci Kč. Doba letu do Hongkongu je například z Frankfurtu 10 hod. 50 min. Aktuální čas v Hongkongu naleznete zde.

Vstup do země

Občané ČR a Slovenska nepotřebují při turistických cestách vízum pro vstup a pobyt do 90 dní. Může se stát, že je vyžadován cestovní pas, jehož platnost přesahuje plánovanou dobu pobytu o 6 měsíců. Přihlašovací povinnost ani jiná forma registrace neexistuje. Nezapomeňte ale, že při cestě z Hongkongu do kontinentální Číny vízum potřebujete. V Hongkongu neexistuje clo. Cizí měny lze vyvážet, dovážet i směňovat volně.

Měna

Oficiální měnou je hongkongský dolar, 1 HKD = 100 centů. Aktuální kurz zveřejňuje ČNB zde. Peníze je možné směňovat v bankách, směnárnách a v hotelech. Nejlepší je měnit hotovost USD, eura či cestovní šeky. Běžně se přijímají kreditní karty Visa, MasterCard American Express a Diners Club. Doporučují se embosované karty, s variantami Visa Electron a Maestro mohou být problémy.

Místní doprava

Mezinárodní letiště Hong Kong International Airport (Chek Lap Kok) je od centra Hongkongu vzdáleno 34 km. Letiště bylo otevřeno v roce 1998 a patří k největším infrastrukturním projektům na světě.
S pevninou je letiště na ostrově Lantau spojeno 2,2 km dlouhým mostem Tsing Ma. Samotný letištní terminál, projektovaný architektem Normanem Posterem, je velikostí plochy největší budovou světa.

Z letiště zajišťuje dopravu rychlovlak Airport Express, jezdící v 12minutových intervalech od 5.54 do 0.48 hod. Cesta do centra trvá 24 minut, přičemž do stanice Kowloon zaplatíte 105 HKD a do Centrální stanice Hong Kong Station 115 HKD. Zpáteční jízdné vás pak vyjde 205 HKD. Do některých hotelů můžete dále pokračovat zdarma autobusem Airport Express Shuttle.

Pohodlné je využít autobusy HotelLink Shuttle, za cenu cca 130 HKD jedním směrem. Jsou pomalejší než Airport Express, ale dovezou vás až před hotel. Taxi z letiště do centra přijde na cca 330 HKD, Limo Service cca 500 HKD.

V Hongkongu je často nejrychlejší metro, ceny jsou od 4 do 26 HKD a jezdí od 6.00 do 1.00 hod. Městské autobusy mají bezpočet linek a ceny se pohybují od 1 do 45 HKD podle vzdálenosti. Většinou jsou k dispozici od 6.00 do 24.00 hod. Pestrobarevné minibusy pro 16 osob jezdí na červené lince, cena je podle vzdálenosti a denní doby, a také na zelené lince, kde jsou fixní ceny. Informace o systému veřejných autobusů lze najít zde. Pokud se chcete vydat autobusem do čínských měst, spojení najdete v Airport Mainland Coach Station od 7.00 do 23.00 hod. Potřebujete ale vízum a cestovní dokumenty, které musíte v autobuse předložit.

Trajekty – legendární Star Ferry pluje mezi přístavem Victoria a Tsim Sha Tsui každých 10 minut.
V provozu je od 6.30 do 23.30 hod. a cena je od 2,60 HKD. Řada trajektů spojuje Hongkong s dalšími ostrovy a ceny se pohybují mezi 10 až 31 HKD.

Po městě jezdí dvoupodlažní tramvaje na trati z Kennedy Town do Shau Kei Wan mezi 6.00 a 24.00 hod. Cena jízdenky je cca 2,70 HKD. Atrakcí je jistě Peak Tram z Garden Road na vrchol Victoria Peak. Jezdí každých 15 minut.

Využít lze taxi, je jich přes 18 000, s taxametrem a s klimatizací. Fixní nástupní cena je 35 HKD, což je cena za první 2km. Všechny taxíky jezdí i na letiště. K ceně se připočítávají zpáteční průjezdní poplatky za tunely. Červené taxi vás zaveze všude po Hongkongu, zelené do Nových teritorií a do Disneylandu v Lantau. Modré taxi jezdí do všech míst v Lantau. Tradiční vodní taxi sampan je k dispozici ve většině přístavů, cenu je potřeba smlouvat. Protože někteří řidiči nemluví anglicky, je lepší ukázat místo cílové destinace na mapě (k dostání např. na letišti) v čínských znacích.

Ubytování

Výběr ubytování je široký a kvalita dobrá. Jsou zde luxusní hotely mezinárodních řetězců, ale i jednoduché rodinné a cenově příznivé hotýlky. Vzhledem k nedostatku ubytovacích kapacit se doporučuje rezervace, zejména v hlavní sezoně od května do listopadu a také v době konání velkých veletrhů. Informace o ubytování najdete na adrese Hong Kong Tourism Board www.discoverhongkong.com. Ubytování je děleno do čtyř kategorií. Ceny za pokoj se pohybují v nižší kategorii od 700–800 HKD, ve střední kategorii od 850–1250 HKD, ve vyšší kategorii 1 250–2 850 HKD a v de luxe od 2 850 HKD. Možné je využít i levných studentských ubytoven www.yha.org.hk.

Elektřina

Elektrické napětí je 220 V, 50 Hz. Zástrčka má britskou normu – tři obdélníkové hranoly. Adaptéry lze zakoupit v prodejnách elektroniky a cestovních doplňků na letišti, v obchodech centra Hongkongu i na tržištích. Půjčuje je také většina hotelů.

Nákupy

Nakupování je společenskou záležitostí a způsobem relaxace. Nakoupit se dá oblečení, šperky a elektronika. Vše si lze objednat i na míru, ať už se jedná o náušnice či počítač. Můžete si také nechat ušít oblek z kvalitního materiálu za 1 500 HKD, a to do 48 hodin. Jsou zde obchody nabízející kvalitní umělecké zboží vyrobené v Hongkongu i dovezené z Číny. Návštěvník by si neměl nechat ujít trh s dámským oblečením v Mong Kok nebo noční trh Yau Ma Tei, kde dostane vše od triček až po elektroniku. Smlouvání při nákupech na tržištích je běžné. Obchody mají otevřeno od pondělí do neděle od 10.00 do 19.30 hod., některé až do 21.30. Vybrané supermarkety jsou otevřeny nonstop (7-Eleven, Circle K).

Stravování

Hongkong je pověstný mezinárodní kuchyní a spojením východních a západních chutí, najdete zde autentické recepty z mnohých čínských provincií. Jídla a nápoje jsou v mezinárodních hotelích poměrně drahá. Existuje řada místních restaurací na slušné hygienické úrovni, které podávají jídla srovnatelné kvality za nižší ceny. K dispozici je i síť mezinárodních řetězců rychlého občerstvení (KFC, McDonald, Pizza Hut, Baskin Robins, etc.). Spropitné se obvykle nedává, je započítáno v ceně.