Strona główna > Wersja: Polska

Wersja: Polska


Podróż do Hongkongu

Praktyczne informacje dla podróżujących do Hongkongu

 

Położenie i klimat

Hongkong leży na południowowschodnim wybrzeżu Chin. Od 1997 stanowi specjalny region administracyjny Chin. Miasto położone jest na wyspach, z których największą jest Hongkong, oraz części kontynentu z półwyspem Kowloon i Nowymi Terytoriami. Podzwrotnikowy klimat Hongkongu sprawia, że w mieście panuje wysoka wilgotność, przeciętna temperatura w zimie to około 15°C, a latem 30°C. Mimo upałów, zwiedzając Hongkong latem, warto mieć ze sobą bluzę lub sweter gdyż wszystkie budynki w mieście, metro i autobusy są klimatyzowane.

 

Połączenia lotnicze

Obecnie żadna linia lotnicza nie oferuje bezpośrednich połączeń lotniczych z Polski do Hongkongu. Dostępne są natomiast liczne połączenia z przesiadką m.in. w Helsinkach, Frankfurcie, Monachium, Zurychu, Paryżu, Londynie, Pekinie, Istambule i Moskwie. Czas przelotu do Hongkongu w zależności od wybranej opcji połączenia waha się w od 11 do 20h. Koszt biletu w obie strony to około 3500PLN.

Od 6 lipca 1998r. podróżujący do Hongkongu są obsługiwani przez jedno z największych i najnowocześniejszych lotnisk na świecie Hong Kong International Airport, które znajduję się na wyspie Lantau ok. 34 km od centrum Hongkongu.

Dojazd z i na lotnisko:

  • Airport Express

Najdogodniejszym połączeniem z lotniska do centrum i na półwysep Kowloon jest szybka kolej Airport Express – podróż tym środkiem transportu na  Kowloon trwa zaledwie 19 minut, na wyspę Hongkong 4 minuty dłużej. Dorosła osoba za pojedynczy przejazd w jedna stronę musi zapłacić ok. 100HKD. Pociągi kursują w odstępach około 12 minut od 5.54 do 00:48. Ze stacji Kowloon i Hong Kong kursują bezpłatne minibusy do największych hoteli w Hongkongu

 

  • Autobusy

Z lotniska do centrum można dostać się również:

- Miejskimi autobusami (rozkład)
- Specjalna linią autobusową kursującą pomiędzy lotniskiem a wybranymi hotelami (szczegóły) Autobusy kursują w odstępach 30-60min. Koszt przejazdu 130HKD-150HKD
- Niektóre hotele posiadają własne połączenia autobusowe na lotnisko. Warto o nie zapytać dokonując rezerwacji pokoju.

 

  • Taxi

Dojazd taksówką kosztuje między 300-400 HKD (szczegóły).

 

Język

Językami urzędowymi Hongkongu są angielski i chiński (kantoński). Znaki drogowe, menu, turystyczne i rządowe publikacje są zazwyczaj dwujęzyczne.

 

Waluta

Oficjalną walutą Hongkongu jest dolar hongkoński, 1 HKD= 100centów. Aktualny kurs wymiany znaleźć można na stronie NBP. Wymiany waluty można dokonać w Hongkongu w bankach, kantorach i hotelach. Najlepiej jest wymieniać dolary amerykańskie, Euro lub czeki podróżne. Za wyjątkiem małych sklepików i straganów powszechnie akceptowane są karty kredytowe Visa, MasterCard, American Express i Diners Club. Kart debetowe Visa Electron i Maestro mogą nie być akceptowane.

 

Transport miejski

System transportu miejskiego w Hongkongu obejmuje metro (MTR), autobusy, minibusy, tramwaje, promy oraz taksówki. Najwygodniejszym rozwiązaniem dla osób zamierzających często korzystać z transportu miejskiego jest zakup magnetycznej karty Octopus, z której pobierana jest opłata przy każdym przejeździe. Karta Octopus jest ważna prawie we wszystkich środkach miejskiej komunikacji. Kartę można wielokrotnie doładowywać. Można ją oddać przed wyjazdem, odzyskując depozyt (50 HKD) oraz niewykorzystane środki. Kartę Octopus można kupić na lotnisku, na stacjach metra oraz licznych sklepach na terenie miasta.

 

Wizy do Hongkongu

Obywatele większości krajów świata, w tym Polski, nie potrzebują wiz, aby wjechać do Hongkongu. Wyjątek stanowią osoby, które planują pobyt dłuższy niż 90 dni lub zamierzające podjąć tam pracę. Wnioski wizowe można składać bezpośrednio do Departamentu Imigracji lub przez chińskie misje dyplomatyczne i konsularne w miejscu zamieszkania.

Hong Kong Immigration Department
7 Gloucester Road, Wan Chai, Hong Kong
Tel : (852) 2824 6111
Fax : (852) 2824 1133 / 2877 7711
http://www.immd.gov.hk/ehtml/home.htm

 

Wizy do Chin kontynentalnych

Osoby planujące podróż z Hongkongu do Chin kontynentalnych, jeśli nie wystąpiły o chińską wizę w miejscu zamieszkania mogą to zrobić w Hongkongu. Wizy wydaje Biuro Komisarza Ministerstwa Spraw Zagranicznych ChRL, czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-12.00 oraz 14.00-17.00.

The Office of the Commissioner of the Ministry of Foreign Affairs of the PRC in the HKSAR Region
7/F, Lower Block, China Resources Building
26 Harbour Road, Wan Chai, Hong Kong
Tel: (852) 3413 2300 / 3413 2424
Strona biura: http://www.fmcoprc.gov.hk/eng/

W uzyskaniu wizy pośredniczy również wiele biur podróży. Usługi te są płatne. Czas oczekiwania na wizę to zwykle 48 godzin, jednak za dodatkową opłatą można go skrócić do jednego dnia.